سوالات متداول و پاسخ به آنها

قوانین مهاجرت و اقامت در سوئیس در بسیاری از موارد شباهت زیادی به قوانین آلمان داشته اما با توجه به اینکه مهاجرت به آلمان همیشه بیشتر مورد توجه علاقمندان به مهاجرت بوده، ما در ابتدا سعی می‌کنیم بیشتر پاسخگو سوالات مربوط به آلمان بوده و در هفته‌های آتی مطالب این قسمت را برای شما کامل‌تر نماییم.

1ـ شرایط مهاجرت به آلمان چگونه است؟ آیا من چنین شرایطی دارم ؟

تنها دو قانون مهاجرت و پناهندگی  شامل ۱۹۷ ماده اصلی‌ و هزاران زیر مجموعه این مواد می‌باشند. چنانچه بخواهیم آنها را (جهت باز کردن برخی‌ از گره‌های حقوقی) در برخی‌ موارد با دیگر قوانین جمهوری فدرال آلمان ادغام کنیم، می‌توان گفت که تقریبا برای هر شخص ، روشی‌ برای مهاجرت و یا اقامت در آلمان پیدا خواهد شد. اما سوال مهم اینجاست که آیا این روش برای آن شخص از نظر اقتصادی و اجتماعی مقرون به صرفه خواهد بود یا خیر.

در زیر برخی‌ از معمول‌ترین روشهای کسب اقامت در آلمان را برای شما تشریح می‌کنیم:

۲- چه کسانی‌ میتوانند از طریق اقامت تحصیلی‌ به آلمان  مهاجرت نموده و اقامت آنجا را کسب کنند؟

مهمترین موارد برای اخذ ویزای تحصیلی‌ این دو مورد می‌باشند:

اول‌ آنکه شما پذیرش تحصیلی‌ از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر داشته باشید و دوم آنکه از نظر مالی توان تامین مخارج زندگی‌ خود را داشته یا اینکه شخص ثالثی ضمانت دهد که در صورت نیاز به شما کمک خواهد کرد.

این شخص می‌بایست  خود از نظر مالی زیر پوشش دولت نباشد. البته در بسیاری از موارد نیازی به پذیرش مستقیم تحصیلی‌ نبوده و کافیست که موسسه آموزشی تائید کند که شما به عنوان مثال، پس از گذراندن کلاس زبان و اخذ مدرک زبان شرایط تحصیل در این دانشگاه و یا موسسه را دارا خواهید بود.

اینکه شرایط اخذ پذیرش دانشجویی از دانشگاه‌های آلمان چگونه است را نمی‌توان در چند جمله خلاصه کرد.اکثر دانشگاه‌ها و آموزشکده‌ها قوانین یکسانی را دنبال می‌کنند. این قوانین که شامل معادل سازی سوابق تحصیلی شما با شرایط انتخاب دانشجو در آلمان میباشد را در یک سامانه اینترنتی بنام آنابین ، جمع آوری کرده اند که بیشتر دانشگاه ها برای انتخاب دانشجو از این وبسایت استفاده میکنند. اما هستند برخی‌ از دانشگاه‌ها که قوانین دیگری را به کار می‌برند.

این بدان علت می‌باشد که چند سال اخیر، دولت فدرال آلمان تصمیم‌گیری در زمینه پذیرش دانشجو را کاملا در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده و آنها در این مورد آزادی عمل دارند. بدین ترتیب برخی‌ از دانشگاه‌ها هستند که برای مقطع لیسانس تنها به مدرک پیش دانشگاهی ایران کفایت می‌کنند و برخی‌ دیگر  در کنار مدرک دیپلم دبیرستان یا همان پیش دانشگاهی، قبولی در دانشگاه دولتی و یا تحصیل در دانشگاه آزاد را از شرایط پذیرش می‌دانند. جهت اقدام برای مقطع فوق لیسانس معمولاً کافیست که شما حداقل فارغ‌التحصیل از دانشگاه آزاد باشید. معمولا بجز موارد بسیار نادری که شامل بورسیه تحصیلی می‌شوند، شما فقط در مقطع دکترا از طرف دانشگاه کمک هزینه تحصیلی و یا حقوق دریافت می‌کنید.

بهرحال اولین قدم برای تحصیل در آلمان، ارزشیابی سوابق تحصیلی شما بر اساس سامانه آنابین میباشد. بعلت اینکه بیش از پنجاه ترکیب مختلف از سوابق تحصیلی در ایران وجود دارد، ما از ارایه تمام این ترکیبات و نتیجه ارزشیابی در اینجا معذوریم. شما میتوانید البته خودتان با ورود به این سامانه، مدارک خود را ارزشیابی کنید. در صورتی که به کمک ما نیاز داشتید، میتوانیم با کمال میل و پرداخت هزینه کوچکی از سوی شما، ( در حال حاضر پنجاه هزار تومان ) این ارزشیابی را برای شما انجام دهیم و نتیجه کامل رو به شما اعلام کنیم .

بعنوان مثال افرادی که در ایران در هیچ دانشگاهی تحصیل نکرده اند، چنانچه مدرک پیش دانشگاهی با معدل پانزده به بالا و از سال دو هزار و یازده به بعد داشته باشند، میتوانند برای دوره یکساله کالج پذیرش شوند. البته داشتن مدرک زبان آلمانی و تمکن مالی از شرایط دیگر میباشند. مدرک زبان آلمانی در اکثر موارد حداقل ب یک و یا ب دو میباشد. این را کالج انتخابی به شما اعلام خواهد کرد. شما البته در برخی شرایط، هیچ نیازی به گذراندن دوره کالج نخواهید داشت. بعنوان مثال چنانچه شما مدرک پیش دانشگاهی از سال دوهزار و یازده به بعد داشته باشید و در کنکور سراسری ایران قبول شده باشید. در این صورت اجازه تحصیل در رشته ای که در کنکور ایران قبول شدید و یا رشته های مشابه آن را خواهید داشت. بعنوان مثال اگر رشته عمران قبول شده باشید، میتوانید در آلمان در سایر رشته های مهندسی مشغول به تحصیل شوید. اما اجازه تحصیل در رشته مثلا داروسازی را نخواهید داشت.

برای اینکه شما اجازه تحصیل در هر رشته ای که دلتان بخواهد را داشته باشید، باید حداقل لیسانس دانشگاه آزاد به اضافه قبولی در کنکور سراسری را داشته باشید. همانطور که گفتیم ادامه این بحث بسیار طولانی خواهد بود و ما با کمال میل میتوانیم از طریق تلفن به شما در این زمینه مشاوره بدهیم.

نکته مهم دیگر این است که شما میتوانید جهت گرفتن ویزای تحصیلی و در صورتی که هنوز مدرک زبان ندارید، با دانشگاه مکاتبه کنید و بخواهید که شما را در کلاس های زبان دانشگاه ثبت نام کنند. این کلاس زبان باید حداقل هجده ساعت در هفته برگزار شود تا بتوانید اجازه اقامت زبان بگیرید. همچنین برای اینکه سفارت ویزای شما را صادر کند، بهتر است که همان دانشگاه گواهی دهد که شما را پس از گذراندن این دوره زبان، به عنوان دانشجو قبول خواهد کرد. توجه داشته باشید که پذیرش کلاس زبان به تنهایی و بدون پذیرش مشروط از دانشگاهی و در رشته مشخصی، به اجازه اقامت طولانی مدت ختم نخواهد شد و شما در اکثر موارد و پس از پایان دوره زبان، مجبور به بازگشت به ایران خواهید شد. بهمین علت سفارت آلمان در صورتی که مدارک تحصیلی شما را بررسی کند و مشاهده کند که شما شانسی برای تحصیل در آلمان نخواهید داشت، با درخواست ویزای شما معمولا مخالفت خواهد کرد.

نکته دیگر داشتن تمکن مالی است که در ابتدا به آن اشاره کردیم. در اکثر موارد شما نیاز به داشتن حساب بانکی با موجودی حداقل  حدود  ده هزار یورو دارید. این مبلغ را باید ابتدا در حسابی در ایران داشته باشید و پس از ورودتون به آلمان در یک حساب بانکی در آلمان بخوابانید و این حساب را بلوکه کنید. بدین معنا که شما فقط اجازه برداشت حدود هشتصد و پنجاه یورو در ماه را خواهید داشت. چنانچه پس از یکسال نتوانید هزینه زندگی خود را از طریق کارهای دانشجویی تامین کنید، اداره اقامت برای تمدید اقامت شما، مجددا مبلغ مشابهی که در حسابتون خوابیده، را میخواهد. البته این پروسه ممکن است در مورد تمام دانشجو ها اجرا نشود و در برخی موارد هم سفارت و هم اداره اقامت از تمکن مالی به این صورت چشم پوشی کنند. برای این منظور بهترین راه، مشورت با وکیل آگاه در آلمان میباشد و مکاتبه با سفارت و اداره اقامت.

یکبار دیگر برگردیم به سامانه اینترنتی آنابین و پروسه ارزشیابی مدارک. در این بانک اطلاعاتی همچنین اکثر دانشگاه های ایران لیست شده اند و شما میتوانید ببینید که آیا مدرک تحصیلی شما در آلمان مورد تایید است، یا خیر. بدین منظور سه علامت مختلف روبروی اسم هر دانشگاه مشاهده میکنید. علامت مثبت، منفی و یا هردو.  علامت مثبت که مشخص است و نیازی به توضیح ندارد. علامت منفی یعنی این دانشگاه مورد تایید آلمان نیست و علامت میکس، یعنی سامانه آنابین هیچ نظری نمیتواند بدهد و اطلاعات کافی در مورد این دانشگاه موجود نیست و یا اینکه هنوز ارزشیابی نشده. در این موارد باید درخواست رسمی برای ارزشیابی به دانشگاهی در آلمان و یا اداره ساب و یا  اونی آسیست داد که همراه با هزینه بین یکصد یورو تا دویست یورو میباشد.

پس خلاصه پروسه تحصیلی به این صورت میباشد که اول وارد سایت  آنابین بشوید و شرایط خود را ارزشیابی کنید که ببینید کجای کار هستید. سپس مدارک تحصیلی خود را از دبیرستان تا آخرین مدرک دانشگاهی ترجمه کنید و برای دانشگاه دلخواه خود بفرستید و درخواست پذیرش تحصیلی در رشته خاصی کنید. دانشگاه سپس به شما خواهد گفت که برای تحصیل در آن رشته به چه سطح زبان نیاز است. برای برخی از رشته ها زبان انگلیسی کافیست و برای اکثر رشته ها مدرک زبان آلمانی. البته این مورد رو میتوانید قبل از اقدام به پذیرش نیز بپرسید.

همانطور که گفتیم اگر زبان شما کامل نبود، میتوانید از دانشگاه بخواهید که پذیرش مشروط به شما بدهد. برای تحصیل در رشته های آلمانی زبان، معمولا یا مدرک تست داف میخواهند یا مدرک دی اس ها.  در مواردی هم برخی دانشگاه ها به مدارک پایین تر اکتفا میکنند. اگر شما قصد زندگی در آلمان را دارید، به شما پیشنهاد میکنیم که دور رشته های انگلیسی زبان رو خط بکشید و سعی کنید زبان آلمانی را قبل از شروع به تحصیل یاد بگیرید.

مورد دیگر در پروسه اقامت تحصیلی اجازه کار و همچنین پیوند به همسر میباشد. توجه کنید که اجازه کار یک دانشجو حدود بیست ساعت در هفته و یا صدوبیست روز در سال میباشد. البته اگر شما فقط دانشجوی کالج باشید و یا اینکه دانشجوی کلاس زبان، طبق قانون بغیر از تعطیلات بین ترم ، اجازه کار نخواهید داشت. کسانی که دانشجو هستند و قصد آوردن همسر خود را دارند، باید بدانند که این اقدام فقط بعد از ورود شخص دانشجو به آلمان و کسب کارت اقامت و فقط در شرایط خاصی امکان پذیر است.  مهمترین مورد این است که شما باید نشان دهید که از نظر مالی برای هردو نفر هیچ مشکلی ندارید. معمولا باید مبلغی حدود هزار تا هزار و پانصد یورو در ماه داشته باشید. بعد از آن باید نشان دهید که برای هر نفر حدود دوازده متر مکان زندگی موجود میباشد. و نکته سوم این است که شما جهت پیوست به همسرتان میبایست حداقل دو سال در آلمان زندگی کرده باشید و یا اینکه مدت اقامت شما در آلمان طبق کارت اقامت شما ، بیش از یکسال خواهد بود.  فقط در شرایط خاصی از این قانون صرفه نظر خواهد شد.  همچنین ممکن است از همسر شما بخواهند که زبان آلمانی را در سطح آ یک بداند.

باز هم تکرار میکنیم که در تمام موارد، استثنا نیز وجود دارد و ممکن است بتوان قانونی را دور زد. همچنین قوانین مهاجرت و اقامت در کشوری مانند آلمان، پیوسته در حال تغییراتی میباشند و شما برای اطمینان از اعتبار قانون خاصی، همیشه با یک حقوقدان در آلمان مشورت کنید.

توجه داشته باشید  که این مطلب تنها خلاصه ای از پروسه تحصیلی بود. برای توضیحات بیشتر و کسب اطلاعات بروز، به شما توصیه میکنیم که با ما مشورت کنید. در خیلی از موارد مشاهده کردیم که برخی افراد اقدام به مهاجرت تحصیلی کرده اند که در اصل شانسی برای ویزا ندارند و همانطور برعکس، اشخاصی به اشتباه از ادامه پروسه تحصیلی صرفنظر کرده اند، تنها بدلیل اطلاعات نادرستی که جمع آوری کرده بودند و یا بعلت ریجکت شدن بر اساس اشتباه کارمندی در سفارت.

چنانچه مصمم به تحصیل در آلمان  هستید  میتوانید مدارک خود را همراه با شرح حالی‌ از خود جهت ارزیابی برای ما بفرستید و وقت مشاوره رزرو کنید.

 

۳- جهت سرمایه گذاری در آلمان و کسب اقامت از این طریق به چه مقدار سرمایه نیاز است؟

پاسخ: طبق قوانین جدید اقامت در آلمان،در صورت سرمایه گذاری با داشتن تنها ۳ شرط زیر، به شما امکان زندگی‌ و اقامت در آلمان از طریق خود اشتغالی  داده می‌شود.

-  احتیاج منطقه‌ای و یا تمایل اقتصادی

- داشتن اثر مثبت بر روی اقتصاد

- هزینه‌های برآورد شده جهت آغاز آن کسب و کار، یا از طریق خود شخص قابل تامین باشد و یا اینکه بتوان برای آن وام دریافت نمود.

بدین ترتیب شما با هر شغلی‌ که بتواند شرایط بالا را شامل شود امکان اخذ اقامت آلمان را خواهید داشت. در مورد سوئیس حداقل سرمایه به موارد بالا نیز اضافه میشود که مقدار آن بالا ست.

۴- آیا پناهندگی روش مناسبی جهت مهاجرت است و شرایط آن چیست؟

پاسخ: قانون پناهندگی و امکان زندگی‌ یک پناهجو در کشورهایی مانند آلمان و سوئیس فقط در شرایطی قابل اجرا می‌باشند که یک پناهجو ادعا کند که در کشور خود، به ناحق تحت تعقیب و خطر جدی بوده و می‌باشد. واضح است که این توضیح بسیار کوتاه و خلاصه ای می‌باشد.

چنانچه این ادعا برای مرجع تصمیم گیرنده قابل قبول باشد، ابتدا به طور موقت به پناهنده اجازه زندگی‌ و ماندن داده می‌شود. پس از گذشت چند سال امکان اخذ اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت. ما پناهندگی را زیر مجموعه روش‌های مناسب مهاجرت نمی‌دانیم. البته هستند اشخاصی که پس از پایان پروسه پناهندگی و موفقیت در آن به زندگی خوب، موفق و آرامی دست یافته اند. اما تجربه ما و دیده های ما نشان داده که این افراد درصد بسیار کمی از مهاجرین موفق را تشکیل میدهند.

نکات مهم و تعیین کننده در موفقیت پروسه پناهندگی

برخلاف ادعاهای افراد بی اطلاع و معمولا قاچاقچی ها، پروسه پناهندگی مقدار زیادی به شانس بستگی دارد. هیچ دولتی در اروپا وجود ندارد، که نیاز و یا حتی کمترین تمایلی به پذیرفتن پناهجو داشته باشد. پس این را بدانید که مخصوصا در حال حاظر، از کوچکترین اشتباهات در صحبتهای پناهجو ، جهت رد درخواست پناهندگی او استفاده میکنند. قبل از اینکه وارد بحث تخصصی بشیم، ابتدا خلاصه پروسه پناهندگی رو براتون توضیح میدهیم.

همانطور که در بالا اشاره شد، چنانچه شخصی در کشور خود، تحت تعقیب جدی باشد، میتواند بعنوان مثال در اروپا درخواست پناهندگی دهد. بنابراین قدم اول رسیدن به کشوری است که شما در آنجا قصد زندگی دارید. برای کشور اروپایی  ابتدا هیچ فرقی نمیکند که شما چگونه وارد این کشور شده اید. آنها موظف هستند که شما رو ابتدا بطور موقت بعنوان پناهنده قبول کنند و سپس بررسی کنند که آیا حق ماندن در این کشور را دارید یا خیر. به محض اینکه شما درخواست پناهندگی دادید، که البته این درخواست را میتوانید به هنگام ورود و یا حتی هفته ها و یا ماه ها بعد از ورودتان بدهید، شما رو به اقامتگاه موقتی انتقال میدهند.

پس از آن، انتقال دومی صورت خواهد گرفت و شما را براساس ظرفیت ایالت ها، مجدد منتقل میکنند. طبق قوانین، این پروسه حداکثر تا مدت شش ماه میتواند به طول انجامد. سپس وزارت مهاجرین و پناهندگان ،شما رو دعوت به بازجویی میکند تا مشخص شود آیا کشور دیگری مسولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی شما رو دارد یا خیر. چنانچه پاسخ خیر بود، بازجویی اصلی شروع میشود. در این جلسه بازجویی که معمولا بین سه تا هشت ساعت بطول میانجامد، دلایل فرار شما از کشورتان را میپرسند و سعی میکنند در این بازجویی ، بوسیله سوالات انحرافی و موارد روانشناسی مختلف ، ضد و نقیض هایی از صحبتهای شما بدست بیاورند.

چنانچه صحبت ها و قصه های شما به دل فرد بازجو بنشیند و داستان شما رو قبول کند، میتوان گفت که همینجا پروسه پناهندگی به نفع شما به پایان رسیده و به شما ابتدا برای سه سال اجازه اقامت، کار و استفاده از مزایای شهروندی داده میشود و پس از سه سال، با بررسی مجددی، معمولا این اقامت تمدید خواهد شد. در برخی موارد خاص نیز ممکن است به شما ابتدا فقط برای یکسال اجازه اقامت دهند. البته موارد دیگری نیز هست که ما اینجا زیاد آنها را تشریح نکردیم.

و اما اگر فرد بازجو، داستان شما رو قبول نکند، که البته در اکثر موارد اینگونه خواهد بود، پس از چند هفته، علت ردی درخواست پناهندگی شما را که معمولا در ده تا پانزده صفحه کاملا توضیح داده اند، به شما ابلاغ میکنند و بسته به نوع ردی شما، بین یک تا چهار هفته به شما مهلت میدهند که خاک کشورشان رو ترک کنید و پس از خروج نیز معمولا تا سی ماه و یا بیشتر، اجازه ورود به اتحادیه اروپا را نخواهید داشت. در اینجا شما این امکان رو دارید که به یک دادگاه بی طرف ، که دادگاه امور اداری نامیده میشود، به این تصمیم اعتراض کنید. این اعتراض میتواند به صورت شفاهی و یا کتبی صورت گیرد و الزامی به داشتن وکیل نیست.

در حال حاظر و در آلمان، حدود شش ماه تا یک سال و نیم طول خواهد کشید، که برای رسیدگی به اعتراض شما دادگاهی تشکیل شود. پس از گذشت این مدت، شما به دادگاه دعوت میشوید و این بار یک قاضی که بی طرف میباشد، در مورد درخواست پناهندگی شما تصمیم میگیرد. در این پرونده، شما در دادگاه به عنوان شاکی حضور دارید و وزارت مهاجرین و پناهندگان بعنوان متهم و یا شخص و یا ارگانی که از او شکایت شده، باید حضور داشته باشد که معمولا از حضور در دادگاه چشم پوشی میکند، چرا که حضور فیزیکی در این دادگاه اجباری نیست. سپس قاضی از شما در مورد دلایل فرارتون سوالاتی میپرسد. این جلسه البته زیاد بطول نمیانجامد و شاید در کمتر از یک ساعت به پایان برسد. تفاوت این جلسه با جلسه بازجویی شما در وزارت مهاجرین و پناهجویان که در آلمان بامف ، و در سوییس اس ای ام نامیده میشود این است که شما در جلسه دوم میتوانید اتفاقات جدیدی که  شرایط شما رو تغییر داده اند را بیان کنید. بعنوان مثال چنانچه در این مدت  که منتظر برگزاری جلسه دادگاه بودید، در کشورتان بر علیه شما حکم غیابی صادر شده و یا امری که پنهان نگاه داشته بودید ، اکنون آشکار شده و یا در کشور جدید اقدام به اموری کرده اید که باعث وابستگی شما به این کشور میشوند و بسیاری موارد دیگر. سپس قاضی نظر خود را بصورت یک حکم اعلام میکند که پس از چند هفته به دست شما خواهد رسید.  چنانچه قاضی داستان شما رو بر اساس مدارک و یا ادله قبول کرده باشد که خب کار اینجا تمام میشود و شما اجازه اقامت خواهید گرفت و به قول معروف وزارت امور مهاجرین و پناهندگان محکوم میشود. چنانچه ولی شما در این پرونده محکوم شوید، حدود یکماه فرصت دارید که به این حکم اعتراض کنید و اینبار به دادگاهی بالاتر. البته برای اعتراض به دادگاه بالاتر نیاز به اجازه دارید که در اکثر موارد این اجازه به شما داده نخواهد شد. نظری که قاضی دادگاه، به پرونده شما میدهد، معمولا خالی از اشتباهات حقوقی خواهد بود مگر آنکه شما قبل از برگزاری جلسه دادگاه، در ارایه مدارک و ادله جدید قصور کرده باشید و همچنین در طول جلسه دادگاه، منظور خود را بصورت درستی به قاضی نرسانید. لحن صحبت کردن شما، ترجمه صحیح و دقیق صحبتهای شما و همچنین ارایه مدارک جدید، در تصمیم قاضی بسیار تاثیر گذار خواهند بود. این را بدانید که این قاضی بر خلاف بازجو، کاملا بی طرف است و اگر از شما اشتباهات حقوقی و تاکتیکی رخ ندهد، احتمال قبولی شما بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین انتخاب وکیل و مترجم قابل اعتماد شما، بسیار در موفقیت پرونده تاثیر گذار خواهند بود. درهرصورت چنانچه حکم قاضی منفی بود، شما مجبور به بازگشت به کشورتان خواهید شد و چنانچه از رفتن امتناع کنید، با کمک پلیس مرزی شما را به فرودگاه میبرند و سوار هواپیما میکنند. در مواردی که شما پاسپورت کشور خود را نداشته باشید و یا کشور شما از پذیرفتن شما امتناع کند، شما اخراج نخواهید شد. اما حق اقامت نیز نخواهید داشت و به شما اصطلاح تحمل شده میدهند.  این مدت تحمل و بلاتکلیفی ممکن است سالها و یا برای همیشه بطول انجامد و شما در این مدت از داشتن شرایط شهروندی و امکان سفر فاقد خواهید بود.  تنها راه خروج از این شرایط، ازدواج با فردی که مقیم آن کشور است میباشد و یا تبدیل درخواست پناهندگی به اقامت کاری، که امر ساده ای نیست. در موارد بسیار معدودی نیز میتوانید از کمیسیون مربوطه در مجلس، به قول معروف تقاضای عفو کنید.اگر هیچ راهی پیدا نشد، حتی در بازه های زمانی مختلفی ممکن است دولت از پرداخت هزینه های زندگی خودداری کند و یا حتی در شرایط خاصی شما را برای مدتی به زندان انتقال دهند.

اما چه میشه کرد که کار به اینجا نکشد و با درخواست پناهندگی ما هرچه زودتر موافقت شود؟ آیا گرفتن وکیل کمکی به قبولی میکند؟

اصولا شما تمام مراحل پناهندگی و حتی شکایت و حضور در دادگاه را بدون داشتن وکیل میتوانید انجام دهید. حتی در برخی موارد، برخی از وکلا متاسفانه نه تنها کاری برای شما انجام نمیدهند، بلکه ممکن است روند مثبت پرونده را منفی کنند. باور غلطی نیز بین فارسی زبانان رواج پیدا کرده که گمان میکنند وکیل خارجی بهتر است از وکیل ایرانی.

توانایی یک حقوقدان به ایرانی بودن و یا آلمانی بودن آن نیست، بلکه به سواد حقوقی، انگیزه، قدرت بیان، قدرت نگارش و تاکتیک او بستگی دارد. ما در آلمان وکیل و حقوقدانان ایرانی داریم که کتب تفسیر آنها به عنوان مرجع علمی در دانشگاه ها، دادگاه های آلمان و بین حقوقدانان آلمانی استفاده میشوند. چه در میان وکلای ایرانی و چه در میان وکلای آلمانی، افرادی هستند که متاسفانه توانایی و انگیزه بالایی ندارند. بهمین صورت هم هستند وکلای ایرانی و یا آلمانی ، که بسیار توانمند و زیرک هستند. پس ابتدا یاد بگیریم که خوبی و یا بدی یک وکیل به ملیت او، نام او و یا سابقه کاری او چندان ارتباط مستقیمی ندارد.

خب برگردیم به سوالمون. آیا اصلا نیازی به وکیل داریم؟ بی شک بدون آگاهی به قوانین پروسه پناهندگی و تکنیک ها و تاکتیک های آن، نمیتوان امیدی به قبولی در آن داشت. به این تکنیک ها و تاکتیک ها  فقط کسانی واقف هستند که پروسه های بسیاری را از نزدیک مشاهده کرده اند و به علم حقوق در آلمان و یا کشوری که شما در آنجا درخواست پناهندگی میدهید، کاملا اشراف دارند و همچنین زبان شما رو میفهمند. مهمتر از همه آگاهی به قوانین جدید و تسلط کافی به قوانین اداری میباشد. بهترین وکیل و یا مشاور برای شما شخصی خواهد بود که ابتدا با شما  قبل  از اقدام به پناهندگی مشاوره کند، در جلسه بازجویی که مهمترین مرحله پناهندگیست، شما رو هم بعنوان وکیل و هم بعنوان مترجم همراهی کند، چرا که داشتن وکیل و مترجم انتخابی ، حق قانونی شماست. 

بسیاری از اشتباهات در همین جلسه بازجویی اتفاق میافتند. صحبت هایی که شما نباید بیان کنید و یا صحبتهای درست شما، که توسط برخی مترجمین وزارت مهاجرین و پناهجویان به اشتباه ترجمه میشوند، چرا که متاسفانه برخی از این مترجمین خود نیز نیاز به مترجم دارند. دانستن اینکه چه حق و حقوقی در این جلسه دارید، دانستن اینکه به چه سوالی باید پاسخ دهید و به چه سوالی مجبور نیستید پاسخ دهید، ترجمه صحیح صحبت های شما و یا پافشاری برای داشتن مترجم دلخواه شما،  اینها مواردی هستند که یک حقوقدان، از آن آگاهی دارد. در سالهای اخیر با هجوم پناهندگان و ارایه دلایل پناهندگی کاملا مشابه، مخصوصا از طرف ایرانی ها، دقت بازجویی ها بسیار بیشتر شده و به قول معروف مو را از ماست بیرون میکشند. اینکه شما دین خود را تغییر داده اید و یا در فلان تظاهرات ضد دولتی شرکت داشته اید و یا بدون حجاب در خیابان راه رفته اید و  امثال آنها، نه تنها دیگر برای بازجویان بسیار تکراری شده، بلکه براحتی میتوانند ضد و نقیض های صحبت های شما را بیابند و درخواست شما را رد کنند.

چنانچه شما به هر دلیلی در جلسه بازجویی موفق نشدید، این وکیل و یک حقوقدان ماهر است که با طرح یک شکایت کامل و موثر به دادگاه، میتواند دلایل جدیدی برای قبولی درخواست شما ارایه دهد و ثابت کند که وزارت مهاجرین و پناهدگان در تصمیم خود دچار اشتباه شده اند. همچنین در جلسه دوم که در دادگاه برگزار میشود میتواند خودش و یا به همراه مترجم دلخواه شما، از وقوع سو تفاهمات حقوقی و ترجمه ای ، خودداری کند.

پس سعی کنید در پروسه پناهندگی با وکلایی کار کنید که شما را بطور کامل راهنمایی میکنند و احتمال رد شدن شما را به حداقل میرسانند. چرا که در برخی از موارد، تنها به یدک کشیدن نام یک وکیل در پرونده، نتنها به شما کمکی نمیکند، بلکه ممکن است نتیجه معکوس از پرونده خود بگیرید.

به نسبت اینکه شما با چه وکیلی قصد همکاری دارید و از او انتظار انجام کدام یک از موارد فوق را دارید، هزینه وکالت معمولا مابین هزار یورو تا پنج هزار یورو متغیر خواهد بود. البته نرخ رسمی و دولتی وکالت در پروسه پناهندگی آلمان که شامل مشاوره اولیه و در صورت نیاز شکایت و حضور در دادگاه میباشد، حدود نهصد و هفتاد یورو تعیین شده که البته متاسفانه برخی از وکلا هستند که در قبال دریافت این مبلغ، تنها به نگارش یک شکایتنامه بسیار کوتاه ( درصورت رد شدن درخواست پناهندگی) و حضور چند دقیقه ای در دادگاه تجدیدنظر، بسنده میکنند. این را بدانید که تنها با پرداخت مبلغ دولتی، از نظر قانونی انتظار چندانی از وکیلتان نمیتوانید داشته باشید، چه برسد به ترجمه صحبتهای شما در دادگاه و یا جلسه بازجویی و امور دیگر.

بنابراین و برای اطمینان خاطر، شما میتوانید با عقد قراردادی، وظایف وکیل را کامل تعیین کنید و مبلغی را جهت انجام این امور با او طی کنید.

این را بدانید که حتی با داشتن بهترین وکیل و بهترین حمایتها و حتی بهترین کیس پناهندگی، باز هم امکان این وجود دارد که شما پروسه پناهندگی خود را ببازید و مجبور به بازگشت شوید. با برنامه ریزی خوب، وکیل و مترجم قابل اعتماد و تاکتیک مناسب، شما تنها میتوانید شانس قبولی خود را بالا ببرید. اما تضمینی در موفقیت وجود ندارد.

5ـ  مخارج زندگی برای یک نفر و یا برای یک خانواده کوچک در آلمان و یا سوئیس چقدر میباشد؟

پاسخ: میتوان بطور تقریبی گفت که مخارج زندگی بسیار ساده برای یک نفر در آلمان حداقل در ماه هفتصد یورو خواهد بود. برای یک خانواده کوچک سه نفره حداقل 900 یورو در ماه لازم میباشد. البته زندگی با این شرایط و بودجه کم فقط بصورت موقتی امکان پذیر بوده و خیلی در طولانی مدت امکان‌پذیر نخواهد بود.

مخارج یک زندگی متوسط و به نسبت معمولی  و بدون دغدغه در آلمان همانند دیگر خانواده های آلمانی  برای یک خانواده 3 نفره با کمتر از 2000 یورو در ماه امکان پذیر نمیباشد.

برای زندگی در سوئیس میبایست به ارقام بالا حداقل 40 درصد اضافه نمود.

6ـ  آیا زندگی در آلمان بهتر است یا در سوئیس؟

پاسخ: بدون شک سوئیس در اکثر موارد از نظر کیفیت زندگی و موقعیت جغرافیایی و نیز مسائل سیاسی شاید بهترین کشور دنیا برای کار و زندگی باشد. ولیکن شرایط اقامت در آن بسیار مشکل تر از سایر کشورها می‌باشد.

7ـ  بهترین روش برای مهاجرت چه روشی میباشد؟

مسلما پاسخ این سوال برای هر شخص بسته به شرایط او متفاوت خواهد بود. ولی از نظر ما راحت ترین و کم دردسرترین روش مهاجرت از طریق استخدام کاری و یا کارت آبی میباشد.

8ـ  تفاوت اقامت کاری با اقامت از طریق کارت آبی ( Blue Card) چیست؟

پاسخ: بطور کل از نظر حقوقی تشریح تفاوت این دو نوع اقامت بسیار پیچیده و دشوار میباشد. سعی می‌کنیم بطور بسیار خلاصه و ساده تفاوت آنها را برای شما دوستان توضیح دهیم.

در آلمان امکان دریافت اقامت از طریق کاری و یا همان استخدام موجود میباشد به شرط آنکه:

الف. اداره کار در آلمان با آن موافقت کرده باشد. چنین موافقتی معمولا در شرایطی اعلام میشود که کارفرما بتواند ثابت کند که تلاش او جهت یافتن نیروی کار از داخل بیهوده مانده.

ب. قرارداد کاری موجود باشد .

قانون کارت آبی و یا همان بلو کارت جهت جذب نیروهای متخصص با تحصیلات دانشگاهی مربوطه می‌باشد و یا اینکه افراد متخصص بدون مدرک دانشگاهی ولی حداقل با 5 سال سابقه کار تخصصی. چنانچه این افراد بتوانند حداقل حقوق تعیین شده را که در حال حاضر در سال 2018 مقدار آن 52000 یورو در سال میباشد و این مقدار برای متخصصین باصطلاح کمیاب که در رشته های علوم پایه، فنی مهندسی ، آی تی و یا پزشکی فعالیت میکنند  حدود حداقل 40000 یورو در سال تعیین شده را بتوانند از کارفرمای خود دریافت کنند ، دیگر نیازی به مجوز اداره کار ندارند و کارت آبی برای آنها صادر می‌شود که بر خلاف اقامت معمولی کاری میتوان آنرا پس از 21 ماه به اقامت دائم آلمان تبدیل کرد.

تفاوت بزرگ کارت آبی و اقامت معمولی کاری در این است که اداره اقامت و سفارت می‌توانند درخواست اقامت معمولی کاری را رد کرده، اما درمورد کارت آبی چنانچه شما شرایط آنرا داشته باشید، اختیار باصطلاح ریجکت کردن شما از اداره اقامت و سفارت گرفته شده است. همچنین شما از طریق کارت آبی شرایط بسیار سهل‌تری برای کسب اقامت دائم خواهید داشت.

9ـ برخی از افراد در شبکه های اجتماعی ادعا به امکان گرفتن اقامت اروپا از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و یا حتی امکان اقامت به عنوان مثال در اتریش، از طریق تمکن مالی را میکنند. آیا این موارد حقیقت دارند؟

متاسفانه کلاه برداری مهاجرتی بسیار زیاد شده. به غیر از کشورهای درجه سه و چهار اروپایی، در هیچ کجا با خرید ملک به شما اجازه اقامت در آن کشور را نمیدهند ، چه برسد به اجازه اقامت در کل اروپا. حتی با خرید ملک و اخذ اقامت در این کشورها ، شما اجازه زندگی و اقامت و استفاده از قوانین شهروندی در سایر کشور ها را نخواهید داشت. اقامت از طریق تمکن مالی نیز در عمل امری بیهوده یا حتی غیر ممکن بوده و دروغ تبلیغاتی شیادانی میباشد که خود را وکیل مهاجرت نامیده اند و مشاوره مهاجرتی ارایه میدهند. در این موارد و سایر موارد مشابه میتوانید با ما تماس بگیرید تا با حقیقت امر و اصل قانون آشنا شوید

10ـ برای چه رشته هایی امکان کار و مهاجرت به آلمان و یا سوییس وجود دارد؟

معمولا کسانی که در رشته های فنی کار و یا تحصیل کرده اند، بخصوص در رشته های نرم افزار، مکانیک، برق و الکترونیک و رشته های فنی مشابه، و یا رشته های علوم پایه مانند فیزیک و یا شیمی،  این افراد شانس بیشتری برای مهاجرت و گرفتن ویزا و اقامت کاری دارند. افرادی که در ایران در رشته های علوم انسانی و یا رشته های مدیریت، حسابداری و مشابه آن تحصیلاتی دارند ، بعلت تفاوت سیستم کاری و علمی در سوییس و آلمان و همچنین نیاز مبرم به دانستن کامل زبان آلمانی، اینگونه افراد  متاسفانه شانس زیادی برای مهاجرت کاری نخواهند داشت.

افرادی که در زمینه های علوم پزشکی و یا پرستاری دارای تحصیلات و تجربه کاری میباشند نیز از شانس بالایی جهت مهاجرت کاری مخصوصا در آلمان برخوردار میباشند.  البته برخلاف گروه اول،  این افراد ابتدا نیاز به معادل سازی مدارک و تجربیات کاری خود دارند و اخذ مجوز فعالیت در زمینه های پزشکی و سلامت. همچنین دانستن زبان آلمانی برای این افراد از شرایط اصلی مهاجرت میباشد. حداقل سطح زبان میبایست مقطع ب دو باشد.

مشاغلی که در سال 2018 بیشترین مقدار تقاضا برای آنها در سوییس وجود داشت، کدامند؟

طبق آمار مختلف ، مشاغلی که در ادامه به شما معرفی میکنیم، در سال جاری بیشترین شانس استخدام را در سوییس داشتند.

بیشترین نیاز در سوییس مربوط به مشاغل فنی میباشد مانند برقکار، جوشکار، مکانیک و همچنین کارگران ساختمانی. رتبه دوم به نمایندگان تجاری و امور فروش و بازرگانی تعلق گرفت. رتبه سوم بیشترین کمبود نیرو را، در حوزه مدیریت مشاهده میکنیم. همچنین به همین اندازه در زمینه هتل و مهمانداری و پرسنل مربوطه، کمبود زیادی وجود دارد. رتبه چهارم میرسد به پرسنل رستوران و بار. در پله پنجم، رانندگان تریلی مشاهده میشوند. پس از آن و در رتبه بعدی کارمندان بخش اداری هستند. مهندسین رشته های فنی مانند برق و یا مکانیک ، تاسیسات و یا عمران، در رتبه هفتم جدول کمبود نیرو قرارگرفتند. رتبه هشتم، حقوقدانان، محققین و همچنین مدیران پروژه هستند. و رتبه دهم این جدول، حسابداران و بانکداران میباشند. البته این آمار فقط ده رتبه اول را در سال جاری نشان میدهد و به این معنا نیست که در مشاغل دیگر نیازی نیست. در مشاغلی مانند پزشکی و داروسازی، مهندسین نرم افزار و حتی در زمینه آموزش و پرورش، همچنان کمبود نیروی کار در سوییس مشاهده میشود.

البته همانطور که در بالا اشاره شد، افراد خارجی، بدلیل ضعف در زبان، شانس زیادی برای یافتن مشاغلی در زمینه های علوم انسانی، حسابداری و یا مدیریت نخواهند داشت.

11ـ شرکت فارسی پل امکان ارائه چه خدماتی را به ما دارد؟

همانطور که پیشتر معرفی شد، شرکت فارسی پل به منظور ایجاد پلی بین فارسی زبانان و ادارات و نهادهای آلمانی زبان در کشورهای آلمان و سوئیس افتتاح شد.این موسسه با همکاری مستقیمی که با دیگر دفاتر مشاورتی در آلمان و سوئیس داشته، قادر به حل و فصل کلیه امور مهاجرتی شما بوده و نیز بعنوان دارالترجمه رسمی و مورد اعتماد دادگستری کشور آلمان، می‌تواند ترجمه رسمی مدارک شما را اعم از مدارک کاری، تحصیلی و همچنین سایر مدارک مانند گواهینامه و یا اسناد ازدواج و یا طلاق، جهت ارائه به مراکز مختلف به زبان آلمانی و بالعکس را به عهده گرفته و تایید رسمی کند.

 شما می‌توانید بغیر از موارد بالا در کلیه امور مهاجرتی خود اعم از تقاضای ویزای تحصیلی و یا کاری، سرمایه گذاری، درخواست ویزای توریستی و یا کاریابی در آلمان و یا سوئیس ، تهیه و تنظیم رزومه کاری و یا تحصیلی بصورت حرفه ای، تهیه و تنظیم طرح تجاری و یا همان بیزینس پلان ، و خلاصه کلیه موارد مربوط به مهاجرت، اخذ ویزا و یا اقامت ،از ما کمک و مشاوره بخواهید. همچنین چنانچه پس از ورودتان به آلمان و یا سوئیس به مشکلاتی مانند اخذ اقامت و یا اجازه کار، ثبت شرکت، درخواست وام و یا دعاوی مختلف در زمینه کاری، اجاره، قراردادها و یا مشکلات پرونده پناهندگی برخورد کرده‌اید، این امکان را دارید که از وکلا و حقوقدانان  موفق و مجربی که با ما همکاری داشته ( چه ایرانی، آلمانی و یا اهل سوئیس) کمک بخواهید.

قوانین حقوقی و امور اداری در کشورهای آلمان و سوئیس بسیار پیچیده بوده و البته پروسه‌ای طولانی و نفس‌گیر را شامل می‌شوند. با اعتماد به وکلایی که تجربه ، تحصیلات و آگاهی‌ کافی‌ و لازم را در این زمینه دارا می‌باشند، می‌توان به راحتی مشکلات و سد معبرهای مختلف اداری، حقوقی و یا دادگاهی را رفع کرده و البته با تجربه و تسلط بر همین قوانین پیچیده می‌توان به روند امور سرعت‌بخشید.

اجازه بفرمایید جهت روشن شدن این موضوع چند نمونه ذکر کنیم:
آیا شما میدانید که جهت اخذ ویزا‌ی شینگن و یا سفر توریستی به آلمان در اکثر موارد هیچ لزومی به داشتن دعوتنامه و یا به اصطلاح همان ضمانتنامه از طرف میزبان نمی‌باشد؟ آیا میدانید که شرط دانستن زبان آلمانی‌ جهت اخذ ویزا به منظور پیوستن به خانواده و یا ازدواج‌ را می‌ توان در بسیاری از موارد برداشت؟ آیا میدانید که در صورت بروز تخلفات رانندگی‌ در آلمان، چنانچه حکم جریمه و یا بررسی‌ به اعتراض شما نسبت به حکم وارده ظرف مدت سه ماه به شما ابلاغ نگردد، مجبور به پرداخت مبلغ جریمه نیستید؟
آیا میدانید که چنانچه به قوانین تسریع امور اداری آگاه باشید، به راحتی‌ می‌ توانید ادارات و یا نهادهای مختلف را به سرعت بخشیدن به انجام امور وا دارید؟
آیا میدانید که برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت در کشور آلمان نیازی به دارا بودن مبلغی خاص نیست و حتی در شرایطی خاص تنها با یک ایده قوی و بکر شغلی و سرمایه‌ای ناچیز و بدون نیاز به کارآفرینی می‌توان اقامت کشور آلمان را اخذ نمود؟ آیا میدانید که در بیشتر مواقع مفاد و تبصره‌های موجود در اجاره‌ نامه منزل شما به علت مغایرت با قانون و علی رغم درج امضا شما در متن اجاره نامه، باطل می‌باشد؟
موارد بالا تنها گزینه‌های پیش‌پا افتاده‌ از به اصطلاح جنگل تبصره‌ها و مواد قانونی‌ در کشورهای آلمان و سوئیس بودند. چنانچه شما بعنوان یک مهاجر نیازمند به مشاوره به زبان فارسی  در موارد خاصی‌ هستید می‌توانید مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

 12-  من کلیه موارد بالا را مطالعه کردم و تصمیم به مهاجرت دارم. اولین قدم جهت اینکه موسسه فارسی پل مرا در این مهم یاری دهد چیست؟

چنانچه شما تحقیقات خود را به انجام رسانده اید و قبل از تشکیل پرونده با ما و شروع به کار، نیاز به مشاوره خصوصی دارید، میتوانیم برای شما وقت مشاوره تلفنی و یا حضوری تعیین کنیم. این مشاوره البته شامل هزینه میباشد.

چنانچه مایل به مشاوره مستقیم با یک حقوقدان در آلمان و یا سوییس میباشید، میتوانید از طریق اسکایپ، تلفن و یا چنانچه خودتان و یا اقوامتان در آلمان و یا سوییس اقامت دارید، بصورت حضوری در یکی از دفاتر ما در آلمان و یا سوییس حضور بفرمایید. هزینه این مشاوره بسته به  حدود زمان مورد نیاز محاسبه خواهد شد و از قبل به شما اعلام خواهد شد.